Saturday, June 27, 2015

Chocolates problem

The video below is only first (Part-1) of the two videos. It captures the process that students go through while solving the following problem:

PROBLEM: Its a problem involving two types of chocolates. An Eclair costs one rupee while a mango bite toffee costs 50 paise... If 10 chocolates are purchased in all using Rs.6, then figure out the quantity of each of these chocolates purchased... 

To check both the videos of this problem, click on this link:

No comments:

Post a Comment